18 | 10 | 2019

HISTORIA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. BRYGADY PARTYZANCKIEJ "GRUNWALD"

W okresie powojennym początkowe zajęcia szkolne odbywały się w kilku prywatnych domach. Później pomieszczenia szkolne znajdowały się w dwóch budynkach. Większość zajęć odbywała się w obecnym Domu Nauczyciela. Druga część placówki funkcjonowała w obiekcie dzisiejszego przedszkola, gdzie na dole uczyły się klasy piąte, a na górze przedszkolaki. Starania o nową szkołę podjęto już około 1960 r. Decyzje rodziły się długo, ale wykonanie to swoisty rekord. W listopadzie 1968 r. wmurowano akt erekcyjny, a 8 września 1969 odbyła się uroczystość otwarcia szkoły.

Dzień otwarcia szkoły. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele byłych partyzantów Brygady „Grunwald”, władze powiatowe i wojewódzkie oraz mieszkańcy wsi.

Kierownik szkoły odbiera sztandar.

PATRON SZKOŁY

Istniały różne propozycje patrona szkoły. Przeważyła propozycja Zbowidowców, dzięki którym zdecydowano, że patronem będzie Brygada Partyzancka "Grunwald". Wybór był trafny, ponieważ stworzył możliwość organizowania pracy wychowawczej związanej z poznaniem patrona poprzez kontakt z żywymi ludźmi. Dowódca brygady - legendarny "Maks", kontradmirał Józef Sobiesiak, był obecny na otwarciu szkoły i przy wręczaniu sztandaru 16 października 1971 r. Inni członkowie Brygady "Grunwald" zamieszkali w Pogorzeli. Byli zapraszani do szkoły na spotkania z młodzieżą i przekazywali wiadomości o patronie. Wszyscy już nie żyją.

Na zdjęciu obok : Józef Sobiesiak w obecności V-ce przewodniczącego WRN Józefa Krotiuka podczas spotkania we wsi Olszanka z byłymi żołnierzami Brygady „Grunwald”.

Kalendarium szkoły

*  listopad 1968 r. -   wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły w Olszance,

*  8.09.1969 r.        -  otwarcie nowej szkoły,

*  16.10.1971 r.     -  szkoła otrzymuje sztandar i imię Brygady Partyzanckiej "Grunwald"

*  12.03.1986 r.     -  przystąpienie do Klubu Przodujących Szkół w Polsce

*  24.10.1989 r.     -  20-lecie szkoły,

*  18.05.1995 r.     -  obchody 25-lecia szkoły,

*  2002 r.                -  powstanie Publicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

Dyrektorzy szkoły w latach 1969 - 2006:

1. Jadwiga Gruszka

2. Barbara Mrowiec

3. Edward Traka

4. ś.p. Józef Kośla

5. Janusz Mania

6. Krystyna Marciniak

7. Danuta Bandrowska

8. Bożena Załęska

9. Jerzy Dróbka

10. Dorota Woźniakowska

11. Bożena Lorent

Na zdjęciu obok pierwsi absolwenci szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym.

HYMN SZKOŁY

Beztrosko płyną szkolne lata dziś

Wesoło płyną wszystkie nasze dni,

Pamiętać trzeba jednak tamten czas,

Gdy ogień walki długo za nas trwał.

Gdy śpiewasz dziś, gdy jesteś z nami

Pamiętaj, że był inny czas

Niech pamięć ta, żyje latami

O tamtych bohaterskich dniach.

Zaśpiewaj z nami dzisiaj naszą pieśń,

Wesoło śpiewaj, wyraź uczuć treść

Ojczyzną twoją piękny polski kraj,

Pamiętaj o tym wśród każdego dnia.

Gdy śpiewasz dziś, gdy jesteś z nami

Pamiętaj, że nie jesteś sam

Niech, pamięć ta, żyje latami

Niech dźwięczy nam melodia ta.

Zaśpiewaj też rodzinny kraju,

Uczniowie miast, uczniowie wsi,

Rodzinny kraju podziękowania

Za szczęście naszych szkolnych dni.